Felietony znane są przede wszystkim z prasy, blogów internetowych czy radia. Poruszają aktualne, ważne tematy, wyrażają punkt widzenia i osobiste przemyślenia. Jednak bardzo ważnym i coraz częściej stosowanym rodzajem felietonu jest wypowiedź przed kamerą. Materiał filmowy działa wielowymiarowo. Nie tylko czytamy, nie tylko słyszymy ale przede wszystkim widzimy osobę, która mówi. Widzimy jej bieżące reakcje, postawę, gesty. A to szalenie ważne w odbiorze całej wypowiedzi.

Taki wywiad, wypowiedź świetnie sprawdzi się jeśli chcemy skomentować bieżące wydarzenie, aktualną sytuację czy jakieś współczesny problem. To znacznie bardziej zaciekawi i wpłynie na odbiorcę niż słowo pisane. Więcej bodźców, informacji zawsze wzbudza większe zainteresowanie tematem i bardziej wciąga. Poza tym widzimy osobę- eksperta, który przedstawia swój punkt widzenia na dany temat. Dzięki temu bardziej się z nim utożsamiamy, znacznie bardziej na nas wpływa i sami zaczynami prowadzić “dialog” odnośnie poruszanego tematu.

 

Felieton filmowy wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem merytorycznym jak i technicznym. 

 

Przygotowanie merytoryczne
Trzeba dokładnie przemyśleć co chcemy powiedzieć, wiedzieć co chcemy osiągnąć, nie zapominać do czego dążymy. Słowem wzbudzimy zaufanie, może sprowokujemy do podjęcia dyskusji, zastanowienia. Jednak odbiorca musi wiedzieć, że mamy pojęcie o czym mówimy, musimy do niego trafić prostym słownictwem i konkretami. Bardzo ważna jest również postawa, trzeba kontrolować swoje ciało, gesty, reakcje. W końcu przekazujemy informacje nie tylko słowem ale także gestem, dynamiką, ciałem, wszystkim tym co dzieje się wokół nas. I tu płynnie przechodzimy do odpowiedniego przygotowania technicznego.

[…] przekazujemy informacje nie tylko słowem ale także gestem, dynamiką, ciałem.

 

Przygotowanie techniczne
Nie bez znaczenie jest miejsce, w którym udzielamy wywiadu, nagrywamy felieton. Cała oprawa, kolory, strój, rekwizyty, sceneria jest bardzo ważna. To również nośnik informacji, który ma ogromny wpływ na odbiór przez widza. Odpowiedni kadr, perspektywa kamery- wszystko to działa nie tylko na jakość ale również na zaufanie oglądających. A skoro już mowa o jakości to trzeba wspomnieć jak ważna, wręcz strategiczna jest jakoś sprzętu i umiejętności filmowców.

Dobry felieton, czyli jaki?

Tak jak wcześniej już zostało wspomniane, każdy materiał filmowy, w tym wywiad działa na nas wielowymiarowo. Właśnie dlatego, czasem nawet podświadomie, to czy nam się spodoba czy nie wynika nie tylko z przygotowania eksperta ale również z profesjonalizmu i doświadczenia filmowców. Przede wszystkim liczy się odpowiedni sprzęt, czysty obraz i dźwięk. Dobre ujęcia, kompozycja obrazu, ostrość- wszystko to ma wpływ. Dodatkowo ważny jest montaż. Czasem z nawet najwyższej jakości materiału można zrobić kiepski film. Kiedy jednak zarówno operator, dźwiękowiec jak i montażysta współpracują razem na wysokim poziomie powstają materiały, które budzą zaufanie i sympatię. Co więcej, często są opiniotwórcze i ważne dla innych.

Wywiad, który nagraliśmy we współpracy z ekspertami ze STAP Institute, Jakubem Przygońskim oraz marką Toyota jest wzorowym przykładem felietonu. Pan Jakub jako ekspert i autorytet w dziedzinie motoryzacji porusza bardzo ważne aspekty. Jego osiągnięcia dodatkowo wpływają na zaufanie i sympatię widzów. Dodając do tego świetnie zrobiony materiał powstał najwyższej jakości felieton.