Inne oblicze kreskówek

Kto z nas nie oglądał kreskówek! Najpierw w telewizji, później na wielkim ekranie w kinie. Dzieciństwo niemal każdego dziecka opierało i opiera się na ulubionych kreskówkach. I choć z każdym pokoleniem zmienia się ich styl to zawsze miło wracamy do nich wspomnieniami. Z sentymentem przypominamy sobie przygody naszych ulubionych bohaterów. Czym w ogóle jest kreskówka?

 

Kreskówka jest pewnym rodzajem obrazu, animowanej, rysowanej ilustracji w zupełnie nierealistycznym stylu lub w stylu półrealistycznym.

 

Bohaterowie kreskówek, przedmioty, domy, ludzie, cały świat jest fantastycznym wytworem wyobraźni. Na pewno każdy z nas pamięta “Smerfy” czy “Muminki”, to właśnie kreskówki, których bohaterowie, życie i sytuacje są nierealne. Mimo, że zdajemy sobie sprawę, że nie ma smoków, a ludzie wcale nie wyglądają tak jak w kreskówkach to bardzo miło i ogromna sympatią zagłębiamy się w bajkowy świat.

 

Jak powstaje kreskówka?

Oczywiście pierwszym etapem jest scenariusz! To podstawa każdego filmu i animacji. W głowie rodzi się pomysł, później przelewamy to na papier i według powstałego scenariusza- rysujemy! Powstają szkice postaci, budynków, natury. Stylów i rodzajów rysowania jest nieskończenie wiele. Właśnie dlatego na tym etapie wybieramy charakter kreski i styl w jakim powstanie cała kreskówka. Kiedy już wszystko jest ustalone ujęcie po ujęciu rysownik szkicuje wszystkie sceny. Niektórym mogłoby to przypominać… komiks. I właściwie trochę tak jest. Powstają ilustracje, które tworzą fabułę animacji.

 

Przy obecnej technologii wszystkie rysunki, cały “komiks”, 
który powstał skanowany jest do komputera i to tam ożywa kreskówka.
Jednak zanim doszliśmy do tego momentu w produkcji animacji odbywało się to trochę inaczej.
Kartki z rysunkami były wyświetlane/ przekręcane z taką częstotliwością że tworzyły wrażenie ruchu.

 

Po zeskanowaniu ilustracji do komputera dzieje się najważniejszy etap powstawania kreskówki – dajemy życie naszym bohaterom. Powstaje tak zwany animatik.

Animatik to forma bardzo zbliżona do finalnej wersji animacji. Ożywione szkice ze scenopisu obrazkowego.

 

Na tym etapie zeskanowanych ilustracji jest niesłychanie wiele. Łączą się w płynne ujęcia i sceny. Dzięki specjalnym programom nasi bohaterowie ożywają, bardzo płynnie się poruszają i mówią. Cała kreskówka z czarno-białych szkiców staje się kolorowym światem bajki. Obecne cuda technologiczne pozwalają nam na znaczne ułatwienie tych prac za pomocą tabletu graficznego.

Dziś oprócz funkcji rozrywkowych kreskówki znalazły również zastosowanie w wielu zupełnie innych dziedzinach życia. Wiele firm z niemal każdej branży wżywa animacji 2D, świata kreskówki do reklamy i promocji swoich produktów. Styl postaci, elementy świata animacji, kolory- wszystko to bardzo skrupulatnie dobieramy w zależności od celu animacji. Jednym z naszych klientów, którzy są wielkimi fanami animacji 2D jest firma Elis. To właśnie specjalnie dla nich stworzyliśmy krok po kroku animację- kreskówkę, która pokazuje ich usługi.

Przede wszystkim animacja jest miła dla oka, od razu wzbudza sympatię i chce się ją oglądać. Kolory, których użyliśmy mocno nawiązują do kolorów i stylu firmy. Lektor na bieżąco opowiada na czym polegają usługi firmy Elis i jak wygląda współpraca z nimi. Animacja, nie dość, że przyjemna w odbiorze to bardzo czytelna i zrozumiała. Zajęliśmy się kompleksowo produkcją tego projektu. Począwszy od scenariusza, po wybór stylu i kolorów, stworzenie postaci i wszystkich innych elementów obrazu, po efekty specjalne i lektora.

Animacja 2D znajduje coraz szersze zastosowanie. Oczywiście dzięki technologii zmienia się sposób produkcji, powstają ułatwienia, jest coraz bardziej zaawansowana. Jednak chyba dzięki temu, że tak bardzo kojarzy się z beztroskimi i wspaniałymi czasami dzieciństwa oglądamy ją z sympatią i sentymentem. Znowu, chociaż na chwilę przenosimy się te kilkadziesiąt lat wstecz.