Film animowany

Film animowany kojarzy się przede wszystkim z rozrywką, kinem, kultowymi bajkami. Jednak filmy animowane mają znacznie większy potencjał i zastosowanie niż nam się wydaje…

Animacja może bardzo wiernie odwzorowywać realny świat, widoki, sytuacje. Może również pokazywać stylizowana rzeczywistość, środowisko, otoczenie czy postacie. Tworzenie fikcyjnego świata i wszystkiego co się w nim dzieje to bardzo czasochłonna, kreatywna praca, zazwyczaj wielu osób. Przede wszystkim zasada jest taka, że…nie ma zasad! Film animowany to animacja stylizowana- wyobraźnia twórców, tu może zdarzyć się wszystko. Z reszta, dzięki temu powstały kultowe bajki kinowe i telewizyjne, które znamy na całym świecie!

Animacja realistyczna
  • Podczas tworzenia tego typu animacji uwzględniamy wszelkie prawa fizyki, zjawiska, zachodzące procesy.
Animacja stylizowana
  • Tworząc taką animację wszystkie chwyty są dozwolone! Tworzymy nowy świat, może być surrealistyczny, niemożliwy, przerysowany. Kolory, postacie, prawa rządzące tym światem i sytuacje mogą być zupełnie nieracjonalne. Animacja stylizowana może posiłkować się lub odnosić do realistycznego świata, sugerować.

 

Od czasu kiedy filmy animowane zyskały tak ogromną sympatię i uznanie odbiorców znacznie powiększyły swój potencjał i zastosowanie. Film animowany to już nie tylko bajki na duży ekran, to również:

  • filmy promocyjne
  • reklamy TV, internetowe, na inne ekrany LED
  • filmy produktowe
  • instruktaże
  • teledyski
  • materiały firmowe

 

Sympatia i pozytywny odbiór jaki budzą animacje sprawia, że oglądamy je z wielka ciekawością i zaintrygowaniem. Dzięki temu nawet trudne, pozornie nieciekawe informacje możemy przedstawić lekko i atrakcyjnie.

Dla firmy RV Storage Depot stworzyliśmy film animowany, który pokazuje podróż wynajętego od nich kampera. Animacja mimo, że jest stylizowana ma bardzo mocne podstawy i odnośniki do realistycznego świata. Jednak jest pokazana w innych wymiarach i płaszczyznach. Efekt końcowy był powalający- lekko, plastycznie, w jasnych kolorach pokazaliśmy podróż kampera przez wiele różnych miejsc. Sugestie i odniesienia są jednoznacznie i świetnie odnoszą się do realnego świata.

Założeniem tego filmu było pokazanie podróży i możliwości kampera. Musieliśmy zatem wymyśleć, wymodelować, stworzyć kamper- głównego bohatera. Zaraz za nim w ten sam sposób tworzyliśmy każdy występujący w filmie element, kompozycję.  Wprawić je w ruch. Później powstał scenariusz- bardzo dynamiczny, wesoły, pozytywny. Zastosowaliśmy do tego metodę kinematyczna.

Metoda kinematyczna
  • Ta metoda zakłada, że twórca samodzielnie określa ruch obiektów. Każdy obiekt reaguje i zachowuje się dokładnie tak jak chcemy, zgodnie ze scenariuszem i naszym wyobrażeniem. Sam twórca daje życie, określa sposób ruchu. To metoda odwrotna do metody fizycznej, w której określamy warunki początkowe i obiekty reagują zgodnie z prawami fizyki.

 

Oczywiście podczas tworzenia animacji trzeba pamiętać o odpowiednim padaniu cieni, grze światła, odbiciach barwach. Zastosowanie tych wszystkich wskaźników definiuje dobrych twórców. Takich jak MY!