Animacje reklamowe

Planowanie kampanii reklamowej to wybór narzędzi, które najlepiej wypromują dany produkt czy usługę. Odpowiednie zaplanowanie pozwala na stworzenie kompleksowej i skutecznej całości, co dla klienta oznacza po prostu większe zyski. Ponieważ kampanie reklamowe, szczególnie w telewizji, nie należą do tanich, warto wybrać narzędzia, które przyniosą maksymalny efekt w rozsądnej cenie. Reklamy telewizyjne to zwykle filmy, które realizowane są z użyciem naprawdę wysokich nakładów finansowych, kosztownych planów i dużą liczbą zatrudnionych osób, zarówno aktorów, jak i ekipy produkcyjnej. Animacje reklamowe to doskonała alternatywa dla drogich spotów filmowych, które realizuje się dla kampanii telewizyjnych. Czas jej trwania może być podobny lub nawet dłuższy, koszty mniejsze, a sam proces produkcji przebiega szybciej i taniej. Jak jednak wykonać taką animację, aby jednocześnie zaoszczędzić na kosztownej produkcji i stworzyć skuteczny materiał reklamowy, który przykuje uwagę widzów lepiej niż tradycyjne formy?

Reklama reklamie nierówna

Podczas produkcji reklam telewizyjnych, bardzo częstym zjawiskiem jest szukanie oszczędności podczas ustalania budżetu. I takie oszczędności znaleźć można w każdym obszarze, jednak szybko okazuje się, że odbywa się to ze szkodą dla jakości filmu. A słaba jakość reklamy telewizyjnej, kiepski pomysł, aktorzy i wykonanie oznacza, że pieniądze będą wyrzucone w błoto, a cała produkcja nieskuteczna. Klient nie zachęci w ten sposób do zakupu swoich produktów, straci zaufanie do marki i ostatecznie kampania reklamowa przyniesie straty. Mniejszy skutek odniesie również skracanie czasu trwania reklamy. Wszak nie wszystkie pomysły daje się zrealizować w czasie kilku sekund.

Może animacja reklamowa?

Zastosowanie animacji reklamowej zamiast tradycyjnej formy filmu pozwala na uzyskanie dowolnego efektu. Nie znaczy to, że takie rozwiązanie jest tańsze – wszak animacja może kosztować kilka tysięcy, ale również kilkaset. Jednak animacja 2D, wykorzystująca proste elementy graficzne, pozwala na dużą oszczędność w stosunku do kosztownego planu zdjęciowego i całego procesu produkcji. Takie animacje stają się coraz modniejsze, szczególnie jeśli klientom zależy na wyjaśnieniu działania aplikacji, produktu czy działań marki. W takim wypadku klasyczny film nie sprawdzi się w ogóle lub dużo mniej niż animacja. Animacja reklamowa ma również tę przewagę, że można ją dowolnie modyfikować już w momencie kiedy jest stworzona. Wymaga ona bowiem użycia programów komputerowych, nie natomiast angażowania powtórnie ekipy. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza koszt produkcji.

Kiedy tworzyć animację?

Poza wspomnianymi już elementami, animacja doskonale sprawdza się, kiedy jest spójna z ogólną koncepcją kampanii. Animacja lepiej trafi do określonych grup docelowych, nie do wszystkich konsumentów. Dlatego najlepiej wykorzystywać ją w reklamach produktów dla ludzi młodych, którzy wykazują lepsze zrozumienie konwencji uproszczonego przedstawienia produktu. Jednak nie zawsze tak jest i nie należy ograniczać grupy docelowej animacji. Wiele zależy od samego produktu, znajomości marki, całej strategii kampanii oraz wielu innych składowych, które decydują o powodzeniu kampanii.

Jaką animację wybrać?

Wybór animacji to nie tylko kwestia scenariusza i pomysłu na całość, ale przede wszystkim wybór odpowiednich narzędzi. Jeśli chcemy w uproszczony sposób pokazać działanie jakiejś aplikacji, produktu czy działania, możemy zainwestować w animację typu motion, czyli dwuwymiarową. W ten sposób możemy znacznie uprościć przekaz, aby był bardziej przejrzysty i jasny dla odbiorcy. Jeśli jednak naszym celem jest bardzo realistyczny efekt lub pokazanie poszczególnych cech produktu lub procesu, lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie animacji 3D, która pozwala na lepsze zobrazowanie szczegółów, przekroju produktów, skomplikowanych procesów, niemożliwych do pokazania realnie.

Ile kosztuje animacja?

Czy animacje reklamowe są drogie? I tak i nie. Wszystko zależy od jej rodzaju, czasu trwania, od użytych środków czy poziomu skomplikowania. Tak jak wspominaliśmy, animacja może być naprawdę niedroga, ale też kosztować kilkaset tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na animację trójwymiarową. Wszystko zależy od preferencji, potrzeb i budżetu klienta. Na pewno najgorszym z pomysłów jest oszczędzanie na jakości animacji. Wybór taniego studia lub osoby z niewielkim doświadczeniem może spowodować, że animacja będzie słaba, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Jakie studio i twórców wybrać? Przede wszystkim warto sprawdzić jakie realizacje zawiera portfolio i czy styl, jakość i efekt jest taki jakiego oczekujemy. Warto postawić na wykonawców doświadczonych, którzy zagwarantują wykonanie prac w terminie i odpowiedniej jakości.

Jakie korzyści?

Dla każdego klienta, który inwestuje w animacje reklamowe, najważniejsze jest, aby taka animacja była możliwie skuteczna. Celem ostatecznym i priorytetem jest zysk ze sprzedaży produktów, wypromowania marki czy utrzymania wizerunku firmy i to te cele ma animacja osiągać. Skuteczność animacji w dużej mierze zależy od jakości wykonania i dokładnie przemyślanej strategii kampanii. Kiedy oparta na dobrym pomyśle animacja zachwyca sposobem, poziomem i jakością realizacji, jest duże prawdopodobieństwo, że stanie się popularna wśród odbiorców i szybko przyczyni się do promocji marki. Podsumowując, animacja może stanowić doskonałe narzędzie promocyjne, a także zastąpić film reklamowy i równie skutecznie promować markę.