Spot reklamowy
Dlaczego jeden spot reklamowy staje się kultowy i zapada w pamięć, a inny tylko drażni? Nie raz widzowie wolą przełączyć kanał w telewizorze lub zmienić stronę internetową niż obejrzeć go do końca. Jak odnieś sukces? Gdzie leży granica między sukcesem, a absurdem?
Reklama to…film! Co prawda znacznie krótszy, ma inny cel i zastosowanie. Jednak mimo wszystko to film i trzeba go właśnie tak traktować i tak podchodzić do jego produkcji. Spot reklamowy przede wszystkim ma zareklamować i wypromować konkretny produkt, usługę lub markę. Jest ograniczony czasowo, zazwyczaj trwa ok. 30 sekund. I właśnie w tym czasie trzeba nawiązać relacje z widzem, zachęcić do obejrzenia reklamy, wzbudzić emocji i wywołać określone reakcje. Jak to zrobić? Jakie są najczęstsze błędy podczas produkcji reklamy?
Przede wszystkim fabuła!
Bardzo ważne żeby reklama, podobnie jak film, miała bardzo dobrze przemyślaną i ciekawą fabułę. Zarówno w filmie jak i właśnie w reklamie scenariusz odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie on jest podstawą i punktem wyjściowym do wszystkich kolejnych działań. Pomysł na film i cała fabułą musi przede wszystkim w ciągu tak krótkiego czasu reklamy zainteresować widza, wzbudzić w nim odpowiednie emocje, zapaść w pamięć i zachęcić do działania.
Scenariusz odgrywa bardzo ważna rolę. […] jest podstawą i punktem wyjściowym do wszystkich kolejnych działań.
Mimo tego, że spot reklamowy to zaledwie kilkadziesiąt sekund trzeba przyłożyć wiele uwagi i starań do odpowiedniego scenariusza. Co więcej! Nie raz napisanie fabuły do reklamy jest znacznie trudniejsze niż do filmu! Trzeba umieścić w krótkim czasie początek, rozwinięcie i zakończenie. Oczywiście pomysł na reklamę i scenariusz musi być adekwatny do reklamowanego produktu. Trzeba wyjść naprzeciw wymaganiom i tego co chcą widzowie, a jednocześnie zaintrygować, zaskoczyć ich.
Technika i pomysł
Nawet świetny scenariusz bez dobrego wykonania nie udźwignie całej reklamy i nie zagwarantuje sukcesu. W parze ze scenariuszem musi iść odpowiednio dobrana technika produkcji, pomysł na sceny, styl. Reklama może być historią z życia wziętą gdzie jasno widzimy schemat: problem-rozwiązanie lub potrzeba-rozwiązanie. Można również pokazać wiele zastosowań danego produktu bez konkretnych problemów. Jeśli twórcy mają duże doświadczenie mogą iść zupełnie w stronę abstrakcji i fantastycznych, wręcz absurdalnych pomysłów na pokazania istoty fabuły. Istnieje jednak cienka granica między ciekawym absurdem, a przerostem formy nad treścią i wprowadzeniem tandetnego chaosu. Właśnie dlatego stawiając na kreatywność i innowacyjność potrzeba również dobrego, profesjonalnego i doświadczonego zespołu twórców.
Kreatywny absurd, fantastyka i dynamika, a może już tandetny i niezrozumiały chaos… Istnieje cienka granica między tym co może przynieść spektakularny sukces lub totalną porażkę.
Muzyka, lektor i efekty specjalne
To jak ogromne znaczenie dla filmu, a co za tym idzie również spotu reklamowego ma dźwięk chyba nawet nie trzeba mówić. Muzyka często określa emocje, charakter sceny, podbija ale może tez zgasić istotę tego co dzieje się na ekranie. Tyczy się to również efektów specjalnych i każdego, nawet najcichszego dźwięku użytego w reklamie również lektora. Właśnie dlatego prace nad czystym dźwiękiem, dobranie odpowiedniej muzyki i głosu lektora zajmują stosunkowo dużo czasu i pracy. Jednak warto poświęcić temu odpowiednią ilość uwagi. Niekiedy muzyka może być najdroższym elementem w produkcji spotu. Wszystko zależy od tego co chcemy zrobić, uzyskać i jakiej muzyki użyć. Czasem warto zaryzykować i zainwestować bo dobry spot reklamowy zwraca się z nawiązką.
Ekipa i aktorzy
Film czy reklama… oba projekty to działa ludzi. Oczywiście wiele zależy również od odpowiedniego sprzętu. W dzisiejszych czasach najwyższa jakość ma ogromne znaczenie i widzowie już są w stanie ocenić i krytycznym okiem wyłapać jakość tego co widzą. Jednak to niczym będzie najlepsza reklama i najlepiej wyposażone studio postprodukcyjne jeśli członkowie ekipy nie udźwigną swoich ról. Przede wszystkim najbardziej odpowiedzialną rolę mają reżyser i główny operator. Zdecydowanie musza być to osoby specjalizujące się w reklamie. Jeśli reklama ma znacznie wybiegający poza tradycyjne ramy charakter, to twórcy również powinni być specjalistami w tej konkretnej technice. Najlepszy reżyser filmowy może kręcić średniej klasy reklamy. To mimo wszystko zdecydowanie dwa różne twory i kompletując ekipę trzeba mieć to na uwadze.
Najbardziej odpowiedzialną rolę mają reżyser i główny operator. Zdecydowanie musza być to osoby specjalizujące się w reklamie.
Również dobór odpowiednich aktorów jest bardzo ważny, czasem wręcz strategiczny. W zależności od budżetu i zamysłu mogą to być profesjonalni, rozpoznawalnie aktorzy. Dzięki temu reklama już przez to będzie inaczej odbierana. Na reklamowany produkt czy usługę będziemy patrzeć przez pryzmat sympatii, czasem roli z której najbardziej kojarzymy aktora. Istnieje jednak ryzyko, że znana osoba może budzić skrajne emocje i niekoniecznie wszyscy muszą pałać do niej sympatią. Wtedy nawet najlepszy produkt schodzi na drugi plan i stygmatyzowany już opinią o aktorze.