Produkcja filmów reklamowych

Produkcja filmów reklamowych, czyli jak sprzedać, zachwycić i zaszokować?

Czy w dzisiejszych czasach świat otoczony jest reklamą? Trudno to stwierdzić w dosłownym sensie. Na pewno jednak przekaz reklamowy odgrywa znaczącą rolę w podejmowanych przez nas wyborach. Mimo upływu wieków przepis na dobrą reklamę wydaje się być takim sam – ma przyciągać uwagę i wzbudzać emocje. W dobie tak silnego przekazu reklamowego produkcja filmów reklamowych to bardzo trudne zadanie, którego celem zwyczajnie się wyróżnić. Tym bardziej co jakiś czas warto powiedzieć sobie nieco więcej na temat podstawowych zasad dzięki którym Twoja reklama odniesie sukces.

Dzisiejsze reklamy to przede wszystkim filmy, które choć czasowo krótkie nie wymagają dużo mniejszego zaangażowania ze strony producentów, niż wielkie produkcje kinowe. Zatem produkcja filmów reklamowych musi zacząć się od przedprodukcji. Jest to nic innego jak plan działania co do całego przekazu reklamowego – od scenariusza, poprzez dźwięk, obraz, animacje. Ponadto planuje się wszystkie aspekty techniczne takie jak: dni i godziny zdjęć, montaż itp. co określa się jako postprodukcje. Czyli krótko mówiąc jest to droga od tego co mamy w głowie do momentu realizacji pomysłów.

Po pierwsze dobry scenariusz

Jak wyżej wspomnieliśmy dobra reklama to taka, która wzbudza emocje. Zatem biorąc pod uwagę scenariusz musimy zastanowić się nad kilkoma aspektami. Pierwsza sprawa – co chcemy wypromować i do jakiej grupy docelowej trafić. Na tej podstawie należy ustalić zasady i wartości z jakimi ma się kojarzyć nasz produkt w oczach potencjalnego odbiorcy. Na tej podstawie w samym przekazie możemy bazować na sile słowa, lub obrazu i dźwięku.

A skoro o obrazie i dźwięku mowa…

…to mogłoby się wydawać, że elementy te pełnią drugorzędną rolę – nic bardziej mylnego. To właśnie obraz i dźwięk mają za zadanie nadać odpowiedni klimat przekazowi reklamowemu, podkreśleniu go. W ilu bowiem przypadkach dany produkt znamy nie dlatego, że go używamy, ale widząc go potrafimy zanucić piosenkę z reklamy. W tym wypadku zarówno słowo, jak i dźwięk, czy obraz odpowiadają za to, że nasz produkt staje się rozpoznawalny.

Produkcja filmów reklamowych – zasady techniczne

To głównie wyżej wspomniana ilość dni zdjęciowych. Im bardziej szczegółowo będziemy mogli określić harmonogram prac, tym pewniejszy staje się sukces. Harmonogram prac jest ważny nie tylko po to, by nie zapomnieć o ważnych szczegółach, ale i by zrealizować je w odpowiednim czasie. Tak jak przy tworzeniu powieści, czy utworu muzycznego dobrze jest posłuchać własnej intuicji. To właśnie ona popycha nas do najbardziej kreatywnych pomysłów dzięki czemu nasza reklama będzie wzbudzać emocje. Jeśli chodzi o sam pomysł to starajmy się unikać kopiowania. Widz jest bardzo dobrym obserwatorem i natychmiast wyczuje kiedy nie starając się być autentyczni próbujemy „podrobić” kogoś innego. Powracając do kwestii technicznych ogromną rolę odgrywa sprzęt którym mamy nagrywać nasz film reklamowy – to w głównej mierze on odpowiada za wysoką jakość obrazu i dźwięku.

W dzisiejszych czasach musimy zastanowić się także gdzie będzie emitowana nasza reklama. Choć za główne medium nadal uważa się telewizję to trzeba przyznać, że z każdym dniem internet coraz bardziej ją dogania, dlatego prawdopodobnie wkrótce przekaz internetowy trzeba będzie traktować na równi z przekazem telewizyjnym.

Produkcja filmów reklamowych, a koszty…

Ta kwestia zależna jest od wielu czynników organizacyjnych. Po pierwsze długość przekazu reklamowego, czas, kwestia zatrudniania aktorów, statystów, miejsce planu zdjęciowego. Pozostają także wymogi techniczne, gdzie za te dziś odpowiadają głównie komputery. Warto dodać, że często za niewielką kwotę można zrobić doskonałą reklamę. Cały klucz tkwi w jednym – dobrym i kreatywnym pomyśle, który przyciąga uwagę.