Modelowanie elementów 3D

Animacja 3D jest bardzo popularną, nowoczesną formą przedstawiania obrazu. Wykorzystujemy ją zarówno w filmie kinowym, reklamach telewizyjnych jak i drobnych projektach produktowych. Dzięki temu, że obecna technologia, programy i gadżety znacząca się zmieniły, potencjał wykorzystania animacji znacząco wzrósł.

 

Tworzenie animacji 3D składa się z kilku etapów. W zależności od stopnia skomplikowania scen, ilości przedmiotów, jakości czy szczegółów proces tworzenia animacji będzie trwał długo lub krócej. Na pewno z telewizji lub kina znamy wiele filmów animowanych rozrywkowych, szczególnie dla dzieci. Zazwyczaj takie filmy pokazują nierealny świat, fantastyczna rzeczywistość, w której rycerze walczą ze smokami lub śledzimy przygody wymyślonych postaci. Taka animacja 3D jest bardzo czasochłonna, często wymaga współpracy wielu animatorów i grafików. Przede wszystkim jednak zawiera modelowanie elementów 3D – etap zarówno niezwykle twórczy co trudny.

 

Etap modelowania

Modelowanie jest jednym z etapów powstawania filmów animowanych, bardzo ważnym etapem. Odwołując się w ramach ciekawostki do świata kina- popularne filmy animowane powstawały miesiącami, a nawet latami! Przede wszystkim najpierw powstaje scenariusz, później modelarze modelują każdy element, każdą rzecz, postać, bohaterów, którzy wystąpią w filmie. Zazwyczaj są to zupełnie wymyślone elementy i światy, wystarczy spojrzeć na bardzo popularną serię bajek “Shrek” czy oscarowy film animowany “Coco”. Obie te produkcje są  bardzo popularne i świetnie zrobione! Dzięki temu, że modelarze popisali świetną pracą nad powstaniem każdego elementu, od kamyka po główne postacie, animatorzy mieli świetny materiał do wprawienia w ruch. Tak właśnie z grubsza wygląda praca nad większością animacji:

Modelowanie – animowanie

W małych produkcjach, takich jak animacja produktu czy logo praca wygląda tak samo.

  • Przede wszystkim najpierw trzeba ustalić dokładnie z klientem co ma się znaleźć w animacji, jakie elementy.
  • Klient w miarę możliwości dostarcza swoje produkty lub wiele szczegółowych zdjęć produktu. Im więcej tym lepiej! Ważne żeby przedstawiały dokładną budowę, różne perspektywy, każdy istotny szczegół. Wszystko to bardzo pomoże modelarzowi w wykonaniu kopii produktu na komputerze. W końcu chodzi o to, żeby jak najwierniej i jak najbardziej rzeczywiście pokazać produkt. Później zaczyna się kreatywna zabawa…
  • Modelarz za pomocą odpowiednich programów: tworzy punkty. Punkty łączy liniami. Połączone linie tworzą figury. Zlepione ze sobą figury (trójkąty, kwadraty…) tworzą całe bryły.
  • Kiedy bryły wymodeluje w konkretne elementy: tubkę kremu, stół, drzewo czy twarz dokładnie sprawdza czy z każdej perspektywy wygląda dobrze.
  • Jeśli element jest gotowy, idealnie odzwierciedla pierwowzór rzeczywisty, ma dokładnie takie same wymiary, jest w odpowiedniej skali do reszty elementów kompozycji przechodzi w ręce animatora.

Etap animowania

Kiedy wszystkie potrzebne elementy są przeniesione w świat wirtualny- są  wymodelowane, animator tworzy z nich odpowiednie kompozycje. Kolejno wprawia w ruch. Tym samy daje życie każdej kolejnej scenie, aż w końcu powstanie docelowy film. Najtrudniejsze w animowaniu jest wprawienie w ruch postaci- człowieka, zwierzę czy zupełnie wymyślona postać. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od początkowych założeń, w jakim stylu i charakterze ma być film animowany. Jednak to właśnie odpowiednie odwzorowanie ruchu kończyn i pokazanie emocji na twarzy jest najtrudniejszą sztuką w animacji. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, ruch najmniejszego mięśnia, odpowiednia maniera jest wyznacznikiem jakości animacji.

[…] odpowiednie odwzorowanie ruchu kończyn i pokazanie emocji na twarzy jest najtrudniejszą sztuką w animacji.

Produkcja animacji 3D jest ogromna sztuką! Zarówno w produkcjach ogólnoświatowych jak i małych projektach dla firm trzeba wykazać się odpowiednim zaangażowaniem, wiedzą i kreatywnością. Każdy etap powstawania animacji jest bardzo ważny, tym bardziej, że jakoś kolejnych etapów mocno zależy od poprzednich. Tu wszystko powinno działać jak w zegarku. Modelowanie elementów 3D jest bardzo kreatywną i artystyczną częścią całej produkcji. Nieraz zajmuje najwięcej czasu. Dokładność modelarza i odpowiednie parametry rzeczy, które stworzy usprawnią pracę w kolejnym etapie.