Animacja 3D

Animacja 3D to przedmioty, postacie, rekwizyty pokazane w trójwymiarze. Dzięki temu obiekty na ekranie wydają się przestrzenne. Jakie były początki animacji? Co zmieniło się w jej produkcji i zastosowaniu?  Sposobów na tworzenie animacji 3D jest kilka.

Pierwsza animacja 3D

Zakłada się, że pierwszy film 3D pochodzi z 1972 roku, a jego współtwórcą jest Ed Catmull- założyciel Pixara. Film przedstawia lewą dłoń Eda. Dzisiaj Pixar jest największą wytwórnią filmów animowanych na świecie. Nowe technologie, programy i coraz śmielsze pomysły animatorów sprawiły, że obecna animacja jest prawdziwym dziełem sztuki. Dziś animacja 3D wygląda zupełnie inaczej niż na początku.

animacja 3d

Gdzie leży fenomen animacji? Dlaczego tak bardzo zaskakuje?

  • Dbałość o każdy szczegół
  • Odbicie światła
  • Kąt cieni
  • Płynność ruchu
  • Głębia
  • Realizm scen

Wszystko to sprawia, że niektóre animacje są tak realistyczne i podobne do rzeczywistości, że nie sposób ich odróżnić! Dzięki temu coraz więcej trudnych, wymagających elementów w filmie może być robionych właśnie za pomocą animacji 3D.

Animacja i nowe technologie

Producenci wciąż wprowadzają na rynek nowoczesne produkty, nowe, lepsze rozwiązania i urządzenia. Właśnie dzięki technice 3D możemy pokazać ich działanie, i to w bardzo atrakcyjny, ciekawy sposób. Przede wszystkim animacja daje możliwość pokazania sposobu i zasad działania, których nie możemy ani zobaczyć, ani pokazać za pomocą kamery. Jednak obraz jest na tyle realistyczny i rzeczywisty, że idealnie odzwierciedla faktyczny stan rzeczy. Właśnie taki zabieg zastosowaliśmy dla pokazania działania nowoczesnej maszyny ICE ON.

Kluczem dla tej animacji było bardzo szczegółowe wymodelowanie każdego elementu obrazu. Później wierne pokazania procesów, które zachodzą w maszynie. Realizmu dodaje wysoka dbałość o detale obrazu- cieniowania, padanie światła, perspektywa, proporcje. Dzięki temu maszyna wydaje się być realistycznym obrazem. Dodając do tego odpowiednie kolory powstała animacja, która świetnie pokazuje maszynę, sposób jej działania, zastosowanie, zalety. Co  prawda stworzenie takiej animacji jest bardzo czasochłonne. Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku od samego początku powstała w naszym studiu.

  1. Zdjęcia maszyny z różnych perspektyw i dokładne przyjrzenie się drobiazgom.
  2. Później za pomocą specjalnego programu wierne wymodelowanie takiej samej maszyny i innych elementów.
  3. Kolejno tworzenie odpowiednich kompozycji i scen z wymodelowanych obiektów.
  4. Dodatkowo wstawienie napisów.

Tak właśnie wyglądała droga do stworzenia animacji 3D ICE ON.