Animacja 2D

Animacja 2D to najogólniej mówiąc ożywienie obrazów, kształtów, postaci. Pierwsze co kojarzy nam się z animacją to przede wszystkim kreskówki, które pamiętamy jeszcze z dzieciństwa. Technika jednak nie stoi w miejscu. Bardzo dynamicznie biegnie do przodu i dziś animacje wyglądają zupełnie inaczej niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Znacznie zwiększyło się również zastosowanie animacji. Obecnie służy już nie tylko jako rozrywka ale również jako materiały promocyjne czy marketingowe dla firm i korporacji. Jak zaczęło się życie animacji? Jak bardzo zmieniła się na przestrzeni lat? Poniżej kilka ciekawych informacji, które mogę zaskoczyć!

Trochę historii animacji

Pierwsze próby stworzenia animacji podjął Peter Roget. Pierwsze próby były co prawda zupełnie nieudane. Jednak w końcu ożywił rysunki dzięki stworzeniu “flipbooka”.  Wspomniane flipbook stał się przełomem w animacji, która później długo bazowała właśnie na tej metodzie. To kartki/ książka z serią zdjęć, które na każdej stronie różnią się od siebie stopniowo. Dzięki temu kiedy szybko je przewijamy dają wrażenie ruchu i ożywienia.

Ważną postacią dla animacji jest również Georges Méliès. To właśnie jemu przypisujemy stworzenie stylu stop-motion, czyli animacji poklatkowej. To technika, która wykorzystuje zdjęcia rzeczywistych przedmiotów, rekwizytów. Do zrobienia każdej klatki (zdjęcia) nieznacznie przekształca się obiekty. Po połączeniu klatek dzięki ich zmianie położenia dają wrażenie ruchu.

Obecnie znaczną większość animacji tworzymy za pomocą komputerów. Coraz nowszy sprzęt, programy, gadżety dedykowane tworzeni animacji- wszystko to sprawia, że produkcja animacji wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Powstają całe studia, które zajmują się produkcją animacji. Potencjał animacji jest coraz większy, coraz bardziej rośnie również jej zastosowanie. Technika flipbook lub poklatkowa są stosowane przede wszystkim przez hobbystów lub do okazjonalnych projektów.

 

Animacja 2D współcześnie

Współczesna animacja 2D powstaje najczęściej w studiu animacji. Nowoczesny sprzęt, zaawansowane programy, gadżety do tworzenia obiektów i postaci. Dzięki temu wachlarz stylów animacji 2D i jej wykorzystanie jest ogromne! Animacje to już nie tylko rozrywka i bajki dla dzieci ale również szereg innych projektów. Jakich?

Animacja świetnie sprawdza się jako:

  • wszelkie działania marketingowe dla firm
  • w reklamie i promocji
  • instruktaż użytkowania produktów
  • symulacje wydarzeń
  • materiały edukacyjne

 

Animacja w Simple Frame

Nasze studio Simple Frame od kilkunastu lat tworzy animacje. Widzimy ile zmieniło się na przestrzeni tych lat. Na bieżąco wdrażamy nowe technologie i korzystamy z nowości jakie oferuje rynek. Technikę animacji 2D wykorzystaliśmy między innymi do kampanii dla Eurobanku. Kompleksowe prace, począwszy od kreacji i scenariusza po wykonanie były prowadzone w naszym studiu. Kolorystyka, styl postaci i charakter całej animacji- każdy etap wykonywaliśmy w u nas, na najnowocześniejszym sprzęcie.

Jednak animacja nie jedno ma oblicze i charakter! To właśnie świetnie widać w innym projekcie, który wyszedł spod skrzydeł naszego studia. Animacja dla WSiP ma zupełnie inny styl niż Eurobank. Dynamiczna, kolorowa, bardziej szczegółowa z naciskiem na detal obrazu. Inny sposób przejść i poruszania obiektów. Dzięki zestawieniu tych dwóch projektów możecie zobaczyć jak wiele kombinacji i możliwości ma dzisiaj animacja.

Zawsze bardzo indywidualnie podchodzimy do Klienta i każdego projektu. Wyposażenie studia i jakość sprzętu jaki mamy pozwalają nam na tworzenie bardzo zaawansowanych i kreatywnych animacji. Ta sama technika, a mimo to każda animacja jest inna, każda ma inny styl i charakter. A i tak jeszcze nie odkryliśmy wszystkiego…