Animacje komputerowe

Animacje komputerowe, zarówno 2D jak i 3D stały się bardzo popularną techniką do tworzenia materiałów marketingowych promocyjnych, reklamowych i edukacyjnych. Powstaje coraz więcej programów i gadżetów do tworzenia coraz lepszych, nowocześniejszych animacji. Jak animacja wyglądała kiedyś? Jak bardzo się zmieniła? Do czego służyła kiedyś, a do czego służy dzisiaj?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że pierwsze animacje komputerowe były robione głównie z myślą o dzieciach. Dziś już mało kto pamięta czarnobiałe, o niepłynnym, wręcz “kanciastym” ruchu bajki. Rysowane na kartach postacie dawały złudzenie ruchu. Później bajki z plastelinowymi postaciami w ich plastelinowym lub kukiełkowym świecie. Każda scena to sekwencja zdjęć z logistycznie zmienionym układem ruchu postaci. Dzięki temu, odtwarzane z odpowiednią częstotliwością zdjęcia dawały złudzenie ruchu. Dla niektórych takie animacje to całe dzieciństwo, niektórzy pamiętają je jak przez mgłę. Jednak znaczna część osób nie potrafi sobie nawet wyobrazić jak wygląda animacja analogowa bo żyją w świecie dopracowanego i nowoczesnego 3D.

 

Dziś animacje komputerowe, filmy animowane czy wszelkie inne materiały animowane to często praca wielu osób. Poza tym animacje to nie tylko rozrywka.

Obecne  animacje komputerowe wykorzystujemy jako:
  • materiały promocyjne
  • reklamy telewizyjne i internetowe
  • instruktaż
  • filmy produktowe
  • materiały medyczne i farmaceutyczne
  • symulacje różnych sytuacji i usług
  • projekty dla firm
  • zestawienia i podsumowania
  • zobrazowania treści i informacji

Animacja komputerowa 2D, którą stworzyliśmy dla PlayTegra świetnie obrazuje istotę platformy. Przede wszystkim pokazuje jak wygląda, na czym polega korzystanie z niej. Dzięki temu, że obraz pojawia się na słowach lektora chłoniemy informacje jednocześnie przez słuch i wzrok. Takie wielowymiarowe projekty są znacznie bardziej skuteczne i przekładają się wyniki sprzedaży produktu czy usługi.

Najczęściej siła tkwi właśnie w prostocie.

Do wykonania tej animacji wykorzystaliśmy proste, łatwe w odbiorze bryły, elementy i postacie. Najczęściej siła tkwi właśnie w prostocie. Dodając do tego lektora powstał projekt, który śmiało może być materiałem marketingowym, promocyjnym ale również explainerem i wyjaśniać działanie platformy PlayTegra.

Każdą animację komputerową trzeba dobrze przemyśleć, dobrać odpowiedni styl graficzny, technikę, kolorystykę. Wszystko to musi być adekwatne do przeznaczenia i celów animacji. Dzisiejsza technologia daje nieskończenie wielkie możliwości. Doszliśmy do momentu kiedy to nie sprzęt ogranicza animację. Jedynymi granicami jest wyobraźnia i kreatywność twórców, grafików. Dostępny sprzęt i programy mają ogromny potencjał. I coraz lepiej potrafimy go wykorzystywać!